Aselsan Arcam EBM sistemleri ile Metal 3D Printing serüvenine başlıyor

Home » Haberler » Aselsan Arcam EBM sistemleri ile Metal 3D Printing serüvenine başlıyor

Aselsan Arcam EBM sistemleri ile Metal 3D Printing serüvenine başlıyor

Posted on

Metal 3D Printing bir çok endüstri uygulaması için standart hale geldi . En umut verici kullanımlarından birisi de şüphesiz savunma ve havacılık alanı. Birçok şirket 3D printing trenine atlarken, hiçbir yerde havacılık ve savunma uygulamalarından daha fazla vızıltı yok. Ülkemizin önde gelen şirketlerinden TAI (Turkish Aerospace Industry) Btech ile birlikte yakın zamanda önemli bir adım attı ve Arcam’in EBM sistemlerine yatırım yaptı. Türkiye’nin en büyük savunma şirketlerinden Aselsan ise 2017 yılında yine stratejik bir adım atarak Metal 3D Printing alanında ürün geliştirecek şirketler arasına girdi. Geçtiğimiz yıllarda General Electric tarafından satın alınan ARCAM EBM’in Türkiye partneri BTech ile uzun süren fizibilite çalışmaları ve teknik değerlendirme sonucunda Electron Beam Melting teknolojisini tercih eden Aselsan Metal 3D Printing teknolojisini bir çok projede kullanacak.

Metal 3D Printing konusunda yeni bir rapor yayınlayan ARK Invest teknolojinin yıllık büyüme oranının önümüzdeki beş yıl boyunca  %40 civarında olacağını öngörüyor ve birçok açıdan bu teknolojinin değerinin henüz anlaşılmadığını değerlendiriyor. Bugün 5.5 milyar dolar olan metal 3D Printing pazarını değerlendiren ARK Invest analisti Tasha Keeney, 2020 yılına kadar pazarın 40 milyar dolara yükseleceğini söylüyor.

Aselsan Hakkında:

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanması için 1975 yılında kurulan ASELSAN; Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) bağlı bir anonim şirkettir. ASELSAN hisselerinin %84,58’i TSKGV’ye aittir, %15,3’lük kısım ise Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmektedir.

Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN; başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı ihtiyaç makamlarının, haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar ve elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler, kara, deniz ve silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri, komuta kontrol sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık teknolojilerine yönelik ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok geniş bir ürün yelpazesine sahip bulunmaktadır. ASELSAN bugün, özgün ürünlerini ihraç eden, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi (Defense News Top 100) listesinde yer alan, yerel kuruluşlar ile işbirliği modelleri kurgulayarak uluslararası pazarlarda ortaklıklar kuran, yatırım yapan bir marka haline gelmiştir.

Btech Innovation Hakkında:

Endüstriyel 3D Printing konusunda uçtan uca hizmet veren BTech, sunduğu ekipman,sarf malzeme ve yazılım çözümleri ile birlikte “katmanlı imalat” özelinde mühendislik ve üretim hizmetleri vermektedir. Materialise’ın Dünya’daki sayılı eğitim merkezlerinden birisi olan BTech başta savunma sanayisi ve havacılık endüstrisi profesyonelleri olmak bir çok mühendislik birimine danışmanlık ve tasarım/üretim eğitimleri vermektedir.

Arcam Hakkında:

Arcam, metal bileşenlerin üretimi için uygun maliyetli bir katmanlı imalt çözümü sunmaktadır. Teknoloji, mükemmel malzeme özellikleri ve yüksek üretkenlik ile tasarımda özgürlük sunar. Arcam başta ortopedik implant ve havacılık endüstrilerinde olmak üzere global pazarda bir çok müşteriye hizmet vermektedir.