Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü 3D Printing ile Modelleme Yapıyor

Home » Haberler » Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü 3D Printing ile Modelleme Yapıyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü 3D Printing ile Modelleme Yapıyor

Posted on

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Dijital Görüntüleme ve Modelleme Laboratuvarı öğretim üyeleri Prof. Dr. Figen GÖKMEN ve Prof. Dr. Mehmet Asım Özer, Ege Üniversitesi Rektörlüğü desteği ile kurulan laboratuvarda tıpta uzmanlık eğitiminde kullanılan anatomik model tasarımlarını yapıyor. Mass Portal HD yazıcılarını kullanan akademisyenler bir çok modeli 3 boyutlu baskı yöntemi ile üreterek eğitimlerde kullanıyor.

Anatomik model tasarımında bire bir insan ölçülerinde olmasının cerraha girişim rahatlığı sağlayarak, kişinin vücut yapısındaki bireysel farklılıkların cerrahi girişim süresi, yöntemi, kullanılacak alet seçimini etkileyeceğini dile getiren Prof. Dr. Mehmet Asım Özer cerrahların ameliyata daha güvende hazırlanacaklarını söyledi. Kişiye özel anatomik modeller hastanın bilgilendirilmesi amacıyla da sıklıkla kullanılmakta.

Ayrıca özellikle kanser hastalarının cerrahi girişim sırasında çıkarılan vücut parçalarına uygun eksik doku ve implant tasarım çalışmaları ile teknolojinin oldukça yoğun kullanılacağı bilinmekte. Merkezde üç boyutlu yazıcı teknolojisine uygun kemik benzeri polimer tabanlı kişiye özel kraniyal, orbita ve mandibula kemik implantı tasarladıklarını dile getirdiler.

Vücut implant temininde dışa bağımlılığın azaltılması için yerli sanayinin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Figen Gökmen, özellikle sanayi destekli ve çoklu bilim destekli araştırma ve projelerin yürütüldüğünü aktardı. Tıp, diş hekimliği, makine ve biyomühendislik fakültelerinden geniş akademik kadro ve bilgi birikimi ile yapılan çalışmalar ile Ege Üniversitesi’nin Türkiye’de bu çalışmaları gerçekleştirecek sayılı merkezlerden biri olduğunu söyledi.

Btech Innovation’ın verdiğini Mimics Innovation Suite eğitimleri ve sağladığı 3 Boyutlu yazıcılar ile bir çok üniversite medikal 3D baskılama ile tanıştı. Plastik cerrahi, diş hekimliği, genel cerrahi, kalp ve damar cerrahisi gibi bir çok disiplinden akademisyenlerin katıldığı eğitimler sonrasında Btech ile projeler geliştirilerek 3 Boyutlu yazıcıları kolayca erişebilir ve kullanılabilir hale getiriyor.

BTech’in verdiği eğitimler, projeler ve cihaz çözümler için info@btech.com.tr’ye mail atarak veya 0 312 227 00 89 nolu numaradan bilgi alabilirsiniz.