ODTÜ’de protezler yazıcıdan çıkacak

Home » Haberler » ODTÜ’de protezler yazıcıdan çıkacak

ODTÜ’de protezler yazıcıdan çıkacak

Posted on

 

ODTÜ Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Mükemmelliyet Merkezi (BIOMATEN)’in Kurucu Müdürü Prof. Dr. Vasıf  Hasırcı ile ODTÜ Teknokent’te yer alan BTech Innovation firması arasında kafatası kırıkları için zamanla eriyip doğal doku tarafından yeri alınan ve 3B yazımla üretilecek kraniyofasyal protezler geliştirmek için lisans anlaşması yaptı.

3 Boyutlu yazıcıların gelişmesi bir çok sektörde önemli değişikliklere yol açtı, şüphesiz bu değişikliklerden en önemlisi de medikal alanda gerçekleşiyor. Hastaya özel protezler, 3 Boyutlu biyoyazıcılar, hastaya özel medikal modeller ve hatta doku, organ basabilme potansiyeli gelecekte 3 boyutlu yazıcıların hayatımızda çok daha fazla yer alacağının bir göstergesi.

 

 

Bu alanlarda ülkemizde faaliyet gösteren bir araştırmacı ile  önemli bir endüstriyel kuruluş geçtiğimiz hafta önemli bir anlaşmaya imza attı. Vücut içerisinde eriyip zamanla yerine gelişen kemiğe bırakacak bir malzeme geliştiren Prof. Dr. Vasıf Hasırcı ve ekibi, 3 Boyutlu yazıcı teknolojisinin öncü firmalarından ve kişiye özel protezler geliştiren BTech Innovation ile lisans anlaşması imzaladı. Yapılan bu anlaşma ile trafik kazası, ateşli silah yaralanması, tümör gibi sebeplerle kaybedilen kemik dokuları yerine geçebilecek, vücutta zamanla eriyebilecek ve hastaya özel olarak tasarlanabilecek bir protez geliştirilmesi hedefleniyor. Böylece belli bir zaman sonra protez yerini tamamen kemiğe bırakacak ve günümüzde yaşanan enfeksiyon, protezin reddedilmesi gibi riskler engellenebilecek. Özellikle kemik gelişimi süreci devam eden çocuklarda  büyümenin devam etmesi sebebiyle bu tip protezlerin değiştirilme gerekliliği  yapılacak çalışmanın sonunda ortadan kalkarak bu soruna önemli bir çözüm üretilmesi hedefleniyor.

 

ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi tarafından uluslararası patent tescili ve ticarileştirilme konularında desteklenen buluşun ürünleştirilmesi için bu yılın sonunda başlanacak entegrasyon ve geliştirme çalışmalarının 2019 yılının sonuna doğru bitirilmesi planlanıyor.

 

Prof.Dr. Vasıf HASIRCI: 3B yazım teknolojisi farklı endüstriyel sektörlerde geliştirilip en sonunda Sağlık alanında da kullanıma girmiştir. Burada kullanma alanları öncelikle yük taşıma yeteneği de olan sert doku üretimi olmakla birlikte zaman içinde yumuşak doku üretimi, eğitim amaçlı ürünler ve tıp doktorlarının ameliyat öncesi ön çalışmalarına da katkı vermeye başlamıştır. Cihaz üretimi konusunda gelişmeler belli bir olgunluğa erişmiş ise de ürünlerin implant olarak kullanılabilmeleri için üretimin biyouyumlu malzemelerden yani vücutta herhangi bir olumsuz etki yaratmayacak ve zamanla vücutta eriyerek yerini yeniden oluşan dokuya bırakabilecek malzemelerden yapılması önemli bir gelişme alanı, bir niş’tir. Biyomalzeme araştırmacıları olarak bizler de bu alanda yaptığımız çalışmaların insanlara sağlayacağı yararları görmek istiyoruz. Bu nedenle üniversite – endüstri uygulaması açısından çok verimli bir ilişki olarak görüyorum bu ortak çalışmayı.

 

BTech Innovation Genel Müdürü Kuntay AKTAŞ: “Dünya’da önemli gelişmelerin ve adeta teknolojik bir yarışın olduğu bu alanda böyle bir anlaşma yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ülkemizde yüksek teknoloji ürünlerin çıkmasının oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz, bu hedefte ülkemizin en önemli bilim insanları ve ekipleriyle ile çalışıp kendi teknolojimiz ile birleştirme fırsatı bulduğumuz için oldukça heyecanlıyız. Bundan sonraki süreçte sıkı bir şekilde çalışıp bu teknolojiyi ticarileşebilir bir ürüne dönüştürmek için gayret göstereceğiz.”

 

ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Yozgatlıgil:  “ODTÜ TTO olarak 2007 yılından beri yürüttüğümüz faaliyetlerimiz arasında akademisyen buluşlarının patent alınarak korunması, ticarileştirilmesi ve üniversite-sanayi işbirliklerinin oluşturulması yer alıyor. Yukarıda bahsi geçen süreçte emek ve zaman harcamış olmak gerçekten gurur verici. 2015 yılının başından beri devam eden görüşmelerimiz, her iki taraf için de maksimum fayda sağlayacak şekilde geçen hafta sonuçlandı. Buluşumuzun Btech Innovation işbirliğinde ticarileştirilerek ürüne dönüşmesinin, başta ülkemiz olmak üzere, dünyada ihtiyacı olan herkes için gerçek bir değer yaratacağı inancındayız.

 

 

Prof. Dr. Vasıf Hasırcı Hakkında:

Prof. Hasırcı ülkemizde Biyomalzeme konusunu eğitim ve araştırma alanına taşıyan ilk bir kaç araştırmacıdan biridir. Bu konuda yönettiği tezler, verdiği dersler ve yürüttüğü araştırmalar bu alanı Türkiye tanıtmış, sonunda Biyomalzemeler TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı,  Sağlık Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığının öncelikli alanları arasında önemli bir yer almıştır. Bu etkinlikler son 10 yılda çeşitli AB projeleri, kurulan Mükemmeliyet Merkezi ve Dernekle de yaygınlık kazanmıştır. Özellikle biyobozunur yani vücutta eriyen plastiklerle üretilen 3B eklemeli imalat ürünleri alanına da 2000’lerin başında girmiştir.

 

BTech Innovation Hakkında: ODTÜ Teknokent içerisinde yer alan BTech Innovation 3 Boyutlu yazıcıların endüstriyel kullanımı alanında faaliyet göstermekte medikal, havacılık ve savunma sanayi alanlarında ürünler ve mühendislik hizmetleri sunmaktadır. 3 Boyutlu yazıcılar ile üretilebilen kişiye özel vücut protezleri üzerine bir çok çalışması bulunan BTech Innovation bir çok ödüle layık görülmüş ve 3 Boyutlu modelleme ve tasarım konusunda Materialise tarafından sertifikalandırılarak “ Sertifikalı Eğitim Merkezi” olmuştur.

 

ODTÜ Teknokent Hakkında: Türkiye’nin ilk ve en yenilikçi teknoparkı olan ODTÜ TEKNOKENT’in amacı, ülkemizin uluslararası arenada rekabet gücünü artıracak teknolojileri geliştiren ve üreten firmalara, araştırmacılara ve akademisyenlere çağdaş alt ve üst yapı olanakları sunmaktır. ODTÜ TEKNOKENT, gerçekleştirdiği üniversite-sanayi işbirliğini artırmaya yönelik etkinlikleriyle taraflar arasında sinerji doğmasına katkı sağlamaktadır.