TAI yerli projelerinde “Metal 3D Printing” teknolojisini kullanacak

TAI yerli projelerinde “Metal 3D Printing” teknolojisini kullanacak

Metal Katmanlı İmalat (Metal Additive Manufacturing) endüstriyel 3D Printing pazarının neredeyse 50%’sini oluşturacak şekilde büyüyor. Bir çok endüstri bu gelişmiş üretim teknolojisinin avantajlarını kullanmak için bünyesine “Metal Katmanlı İmalat” teknolojilerini katıyor. Özellikle karmaşık geometrilerin kolayca üretilebilmesi, kısa tedarik süreleri ve malzeme verimliği Titanyum gibi değerli ve işlenmesi zor metalleri kullanan havacılık ve medikal gibi endüstrilerin bu teknolojiyi hızlı bir şekilde adapte olmasını sağladı. GE, Rolls Royce, Airbus, Safrane gibi firmalar havacılık sektöründe metal 3D Printing teknolojisini kullanan öncü firmalar olurken bir çok yerli proje geliştiren TAI de önemli bir yatırım yaparak bu alanda ilk adımını attı.

Sanılanın aksine basit bir üretim cihazının çok ötesinde olan bu cihazların bir öğrenme eğrisi bulunuyor. Teorik olarak tüm geometrilerin üretilebileceği söylense de istenilen malzeme özelliklerinde ve toleranslarda bu parçaları üretmek önemli bir bilgi birikimi gerektiriyor. Üstelik havacılık firmalarının sertifikasyon süreci de bu teknolojinin adapte edilmesinde önemli bir faktör. GE, Rolls Royce gibi firmalar ise kendi ihtiyaçları doğrultusunda metal alaşımlarını bu teknolojiye adapte ederek önemli bir teknolojik avantaj sağlıyor. GE’nin firmalarından Avio, işlemesi ve dökümü oldukça zor olan TiAl malzemesini Arcam’in EBM sistemlerine adapte ederek, türbin bıçaklarının üretiminde önemli bir maliyet ve zaman avantajı yakaladı. Bir çok enstitü, üniversite ve firma ise “proses geliştirme” konusunda ar-ge yaparak, üretimlerinin mekanik özelliklerini geliştirmek ve daha hızlı üretim yapabilmek için araştırmalar yapıyor.

Arcam’in EBM Teknolojisini tercih eden TAI’nin metal katmanlı imalat sistemleri Türkiye’de BTech tarafından sağlanıyor. GE tarafından geçtiğimiz aylarda satın alınan ARCAM “Electron Beam Melting” adı verilen teknolojisiyle maliyet-etkin titanyum parçaların üretilmesini sağlıyor. Dünya’daki en önemli iki teknolojiden birisi olan EBM önde gelen havacılık ve medikal firmaları tarafından tercih ediliyor (EBM-DMLS teknik karşılaştırması için tıklayın). Bu konuda uzun araştırmalar yapan TAI yapılan fizibilite çalışmaları ve teknik değerlendirmeler sonucu BTech’in sunduğu ARCAM ile ilk yatırımını yapmaya karar verdi.

TAI Hakkında:

Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), 28 Haziran 1973 tarihinde kurulumuş ve Türkiye’de hava platformlarının tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, tamamlanması, yenilenmesi ve satış sonrası hizmetleri vermek amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bir çok yerli proje ile birlikte lisanslı üretimle yapan TAI, Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer almaktadır. Özgün ürünlere sahip ve küresel rekabet gücüne ulaşmış dünya markası havacılık ve uzay şirketi” olmak Vizyonu altında ve “Ülkemiz havacılık ve uzay sanayisinin gelişmesine öncülük yapmak ”Misyonu ile TUSAŞ; JSF/F-35, A400M, A350 XWB ve B787 gibi uluslararası havacılık projelerinde küresel anlamda rekabetçi ve önemli bir ortak olmasının yolunu açan dünya çapındaki başarısını; ürün ve çözümlerinin teknolojik mükemmeliyeti temellerine oturtmuştur.

BTech Innovation Hakkında:

Endüstriyel 3D Printing konusunda uçtan uca hizmet veren BTech, sunduğu ekipman,sarf malzeme ve yazılım çözümleri ile birlikte “katmanlı imalat” özelinde mühendislik ve üretim hizmetleri vermektedir. Materialise’ın Dünya’daki sayılı eğitim merkezlerinden birisi olan BTech başta savunma sanayisi ve havacılık endüstrisi profesyonelleri olmak bir çok mühendislik birimine danışmanlık ve tasarım/üretim eğitimleri vermektedir.

Arcam Hakkında:

Arcam, metal bileşenlerin üretimi için uygun maliyetli bir katmanlı imalt çözümü sunmaktadır. Teknoloji, mükemmel malzeme özellikleri ve yüksek üretkenlik ile tasarımda özgürlük sunar. Arcam başta ortopedik implant ve havacılık endüstrilerinde olmak üzere global pazarda bir çok müşteriye hizmet vermektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.